Wstęp do ograniczeń w obrocie ziemią rolną
Planujesz zakup działki, która obecnie wygląda jak fragment pola sprzedawanego przez rolnika? Czy jesteś świadomy obecnych ograniczeń w obrocie ziemią rolną? Czy możesz nabyć dowolną powierzchnię działki? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z obrotem ziemią rolną.
Dlaczego istnieją ograniczenia w obrocie ziemią rolną?
Obrót nieruchomościami rolnymi w Polsce na rynku prywatnym reguluje szereg przepisów, w tym ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR). Jej przepisy stosuje się do każdej nieruchomości rolnej, czyli takiej, która może być wykorzystywana do prowadzenia działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej (w tym ogrodniczej, sadowniczej czy rybnej).
Trzy zasady obrotu ziemią rolną:
Zasada dla nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 3000 m2
Jeśli nieruchomość ma powierzchnię mniejszą niż 3000 m2 – możesz nabyć ją bez ograniczeń.
Zasada dla nieruchomości o powierzchni od 3000 m2 do 9999 m2
Jeśli nieruchomość ma powierzchnię równą 3000 m2 i większą aż do powierzchni 9999 m2 – możesz nabyć ją, nawet nie będąc rolnikiem, ale musisz powiadomić o chęci zakupu Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), który ma w stosunku do niej prawo pierwokupu.
Zasada dla nieruchomości o powierzchni minimum 1 hektara
Jeśli nieruchomość ma powierzchnię minimum 1 hektara – jeśli nie posiadasz statusu rolnika indywidualnego, musisz wystąpić o zgodę do Dyrektora Generalnego KOWR, aby móc ją nabyć.
Dodatkowo, ustawa określa inne typy nieruchomości, które nie wymagają stosowania się do jej przepisów, np. nieruchomości rolne będące drogami wewnętrznymi i inne.
Wyjątki od przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego
Istnieją jeszcze dwie sytuacje, w których nie stosuje się przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.
Wyjątek dla nieruchomości rolnych przeznaczonych na cele inne niż rolne
Pierwsza to nabycie nieruchomości rolnych, które w dniu 30.04.2016 r. w ostatecznych decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu przeznaczone są (w całości) na cele inne niż rolne.
Wyjątek dla nieruchomości objętej Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego
Druga to nabycie nieruchomości objętej Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, ale uwaga, aby przepisy ustawy nie były stosowane działka musi znajdować się na terenie określonym w planie jako przeznaczony na cele inne niż rolne.
Podsumowanie
Kluczowe punkty do zapamiętania
- Poznaj dokładną powierzchnię – pomoże Ci w tym wypis z rejestru gruntów.
- Sprawdź, czy została dla działki została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a jeśli tak, z jaką datą stała się ona prawomocna.
- Zobacz, czy działka znajduje się na terenie objętym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, a jeśli tak, na jakie cele została w nim przeznaczona.
Znając odpowiedzi na powyższe, będziesz wiedzieć, czy możesz tę działkę nabyć bez ograniczeń.
Skontaktuj się z nami
A jeśli masz dodatkowe pytania – skontaktuj się z nami z chęcią pomożemy.
Jedna odpowiedź
Hi, this is a comment.
To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
Commenter avatars come from Gravatar.